Líderská gramotnosť

Nemáme tradíciu líderstva. Na Slovensku funguje rodinkárstvo a pochlebovačstvo. Na rozhodovacích pozíciách sú chorobní individualisti. Robia nelogické rozhodnutia a nie sú psychicky odolní. Priživujú sa na okolí, nevedia sa zorientovať pod tlakom a nemajú systém v práci. Ak ich nevyženieme my, budú to musieť robiť naše deti a budú to mať ťažšie.

Líder by mal trénovať disciplínu, učenlivosť a samostatnosť. Informácie, právomoci a vplyv, ktoré má k dispozícii, musí použiť na dosiahnutie spoločných výsledkov. Líder by mal získať rešpekt na základe užitočnosti, nie na základe popularity.

Disciplína

Byť disciplinovaným je nepríjemné, nudné a neprirodzené. Človek sa zakaždým premáha. Boj proti lenivosti sa nikdy nekončí. Neprirodzené disciplinované správanie má však silné benefity. Každý úkon, v ktorom si vybudujete disciplínu, je ako tehla na stavbe. Môžete sa spoľahnúť, že udrží váhu a ostane na svojom mieste. Čím viac disciplinovaných zvykov, tým viac tehál je k dispozícii. Tehly môžete ľubovoľne usporiadať a prispôsobiť potrebám. Neprirodzená disciplína vám paradoxne vytvorí viac možností. Ste predvídateľný človek pre seba aj okolie.

Byť lenivý je ako stavať dom zo slamy. Je to jednoduché a rýchle, ale nemáte toľko možností ako s tehlami. Dostanete dobrý pocit z okamžitého úspechu, ale domy zo slamy sú podobné jeden druhému.

Podstata sa odhalí, keď príde tlak. Disciplinovaný človek zvládne životnú búrku. Dom z tehál zvládne dážď a vietor. Lenivý človek sa spolieha na šťastie. Ak je jeho slamenný dom v zákryte, možno búrku prežije. Ak nemá šťastie, životná búrka ho zničí.

Čo si pomyslíte, keď vidíte nedisciplinovaného vodiča v premávke? Je otázka času, kedy spôsobí chaos a poškodí majetok alebo zdravie svoje alebo cudzích ľudí. Rovnaké je to v živote. Nedisciplinovaný človek poškodzuje seba aj nevinných ľudí.

Disciplína je liek proti Peter Pan syndrómu. Ak máte prácu a vlastnú rodinu, ale napriek tomu odmietate dospieť, máte Peter Pan syndróm. Nekompromisná disciplína je východisko z osudu infantilného despotu.

Učenlivosť

Ľudia nemajú radi pocit začiatočníka. Znamená to počúvať a robiť chyby. Vačšina z nás chce poučovať a vydávať pokyny. Niektorí sú závislí od pocitu autority a nedokážu sa naučiť nič nové. Celý život opakujú svoje zastarané myšlienkové procesy. Líder sa musí zmieriť, že pocit začiatočníka je súčasť života.

Samostatnosť

Sme národ nesamostatných ľudí. Potrebujeme výpomoc aj v takých oblastiach, ktoré by sme zvládli sami. Pravidelne sa dejú dve chyby. V prvom prípade dvaja ľudia robia pracovný úkon, na ktorý by stačil jeden z nich. Nevedia sa rozdeliť a samostatne pracovať. Druhá chyba, keď človek nestíha a hanbí sa poprosiť o pomoc. Líder musí samostatne pracovať, ale aj samostatne požiadať o pomoc.

Užitočnosť

To, či budete v živote úspešní, sa ukáže po rokoch vytrvalej práce. Užitoční môžete byť okamžite. Úspech má aj temné stránky. Užitočnosť je bezriziková. Nemusíte sa pripravovať. Stačí sa odosobniť od vlastných očakávaní a sústrediť sa na pomoc ostatným ľuďom.

Aj chorobní individualisti pomáhajú ľuďom. Robia to však iba keď im to vyhovuje. Pomáhajú silnejšej autorite, aby získali osobnú výhodu. Pomáhajú slabšiemu človeku, aby to zneužili na vlastnú propagandu.

Líder pomáha tým, ktorí mali menej šťastia ako on sám. Pomáha ľuďom, ktorí sú v horšej situácii. Musí sa vzdať vlastného pohodlia a byť tam, kde ho tím najviac potrebuje. Musí postaviť šťastie členov tímu pred svoje vlastné. Narozdiel od chorobného individualistu si nezakladá na popularite.

Ak sa stane, že líder pomôže silnejšej autorite, všetku pochvalu posunie na členov tímu. Napríklad: “Nebola to moja práca, ale tímová práca.” Alebo: “Moji ľudia urobili väčšinu roboty.” Alebo: “Sú to spoločné výsledky, nie iba moje.” Prečo by to hovoril, aj keď to nemusí byť pravda? Ak ľudia vidia, že ešte aj v otázke pochvaly myslí ich líder v prvom rade na ich dobro, budú pri ňom aj v ťažkých časoch. V dobrých časoch sa darí aj chorobnému individualistovi. V tažkých časoch zostávajú ľudia iba pri užitočnom lídrovi.

S víziou užitočnosti zájdete ďalej ako s víziou úspechu. Užitočnosť vás prinúti uskromniť sa, prestať sa ľutovať a povzniesť nad triviálne záležitosti. Disciplína, učenlivosť a samostatnosť sú nástroje, ktoré treba zamerať na celospoločensky užitočný cieľ.


Pre informácie kliknite na obrázok

4 thoughts on “Líderská gramotnosť”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s