Downrange Články

Downrange V.: Výhody manuálneho remesla

Anglické slovo downrange (čítaj “daun-rendž”) sa v hovorovej reči používa na pomenovanie nepohodlného miesta, kam človek nerád chodí. Také miesto som si vybral ako povolanie. Som pokladník v potravinách. Obsluhujem ľudí a plním ďalšie povinnosti predavača. Zákazníci nevedia, že píšem blogy o líderstve. Vyhovuje mi to. Pozorujem životné situácie v neprifarbenom stave. Teraz zverejňujem výsledky niekoľkoročného svedectva.

Medzi mladými ľuďmi je málo manuálnych pracovníkov. Vyrastajú s nereálnymi očakávaniami a hlásia sa na vysoké školy, aj keď nemajú abstraktné myslenie. Vyhľadávajú rozhodovacie pozície, aj keď nechápu líderstvo. Nevidia, že s manuálnym remeslom by žili spokojný život.

Výhody

Zmierte sa s nižším platom a každodennou disciplínou a remeslo odkryje pozitívne stránky.

  1. O manuálnu prácu je záujem. Nemusíte sa obávať o výpadok. Ak ste poctiví a schopní zaškoliť sa pre potreby konkrétnej firmy, vždy si nájdete zamestnanie. V odvetví potravín to platí dvojnásobne. Slováci si potrpia na jedlo. Minú naň veľkú časť rodinného rozpočtu. Obchody s potravinami sa nemusia obávať o budúcnosť.
  2. Robotu neberiete domov: Ste psychicky menej zaťažení ako pri abstraktnej práci. Profesionálne vyhorenie je zriedkavé. Mentálnu energiu venujete rodine a ďalším činnostiam. Najlepšie nápady na blogy mi napadli uprostred smeny za pokladňou. Rozmýšľam o článkoch počas nudných a rutinných úkonov. Stíham dve práce v ten istý čas. Nemáte problém so spánkom. Nekazíte si zaspávanie komplexnými otázkami.
  3. Zarábate a zároveň cvičíte: Jeden z obchodov, kde som pracoval, bol náročný na vykladanie tovaru. Neobmedzene som posilňoval a zároveň mi za to firma platila. Prečo sa ľudia vyhýbajú manuálnej práci, ale hradia členské poplatky posilňovniam? Podľa mňa sa hanbia obliecť si firemnú uniformu a poslúchať pokyny nadriadených. Nie je to fotogenické a pohodlné, ako tréning v posilňovni.
  4. Reálne skúsenosti: Nerozmýšľajte, koľko zarobíte, ale čo sa naučíte. Práca na pokladni je kurz psychológie. Všímam si reč tela a reakcie ľudí v stresových situáciách. Niekto chodí na prednášky a zháňa literatúru. Ja mám kurz nie len že zadarmo, ešte mi zaň chodí výplata. Benefity sú viditeľné. Vďaka práci pokladníka som napísal série blogov Rosegold generation a Downrange. Keď som vydával moju knihu Koniec prázdnoty, zámerne som sa zamestnal v kníhkupectve. Všímal som si knižný biznis a bral som to ako vydavateľský kurz. Fungovanie obchodu je aj logistický kurz. Sledujem, ako fungujú objednávky, ako často tovar prichádza, ako rýchlo sa vypredáva a ako sa eviduje. Je to ekonomický kurz. Všímam si, aké položky ľudia nakupujú, v ktorú dennú hodinu prichádza najviac zákazníkov, ktoré ročné obdobie je najbohatšie na tržby, ktoré skupiny ľudí míňajú najviac peňazí. Je to marketingový kurz. Pozerám na efektivitu reklamných kampaní, na usporiadanie predajne, na faktory, ktoré ovplyvňujú zákazníka pri výbere tovaru. Podstatné veci zapisujem do denníka. Za tieto kurzy nemusím platiť, dokonca za ne dostávam zaplatené.
  5. Viditeľné výsledky: V abstraktnej práci čakáte na výsledky a ste v neistote. V redakcii časopisu sme čakali tri mesiace na nové vydanie. Vo vedeckom laboratóriu som čakal tri roky na prvý vedecký objav. Nie každý je stavaný na takúto psychickú záťaž. V manuálnej práci je zmysel viditeľný okamžite. Každý deň príde dobrý pocit zo spoločných výsledkov nášho tímu. Vyložený tovar, vybavené nákupy, spokojní zákazníci, čistá predajňa, odovzdané tržby, kontakt s ľuďmi, humorné situácie. Pozitívne to vplýva na psychiku človeka. Veľmi ma motivuje, že sme užitoční pre spoločnosť aj v náročných obdobiach. Keď ľudia robia väčšie nákupy, počas sviatkov alebo iných udalostí, spoliehajú sa na našu profesionalitu a tímovú robotu. Nevzdávame sa ani pod tlakom a sme zocelení manuálnou prácou. Fungujeme vo vysokých obrátkach a pomáhame ľuďom vybaviť nákupy.

Budúcnosť

Ak chcete zarábať viac peňazí a rozhodovať o riešeniach, v remesle je to možné. Môžete založiť vlastnú firmu alebo postúpiť na vyššiu pozíciu v súčasnej firme. Na lákavej ceste sa bohužiaľ vyskytujú prekážky. Slováci sabotujú iniciatívnych ľudí. Rozhodovacie pozície sú obsadzované na základe známosti. Je to dedičstvo komunizmu, ale práve preto by sme to mali skúšať. Komunistické myslenie sa dá poraziť neustálym nátlakom.

Keď sa oslobodíme od nereálnych očakávaní, manuálne remeslo sa ukáže ako vhodná cesta pre ľudí, ktorí nemajú abstraktné myslenie a zbytočne sa trápia.

Odporúčam aj Downrange: Štyri roky za pokladňouDownrange IV.: Manuálna práca.


Pre informácie kliknite na obrázok.

1 comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: