Downrange IV.: Manuálna práca

Anglické slovo downrange (čítaj “daun-rendž”) sa v hovorovej reči používa na pomenovanie nepohodlného miesta, kam človek nerád chodí. Také miesto som si vybral ako povolanie. Som pokladník v potravinách. Obsluhujem ľudí a plním ďalšie povinnosti predavača. Zákazníci nevedia, že píšem blogy o líderstve. Vyhovuje mi to. Pozorujem životné situácie v neprifarbenom stave. Teraz zverejňujem výsledky niekoľkoročného svedectva.

Nedostatok predavačov

Manuálna práca na najnižšej pozícii odrádza mladých ľudí. Po páde komunizmu vznikla Rosegold generation – Pohodlná generácia. Sú to nesamostatní ľudia s nereálnymi očakávaniami od života. Následky ich správania pociťujeme v slovenskej ekonomike. Firmy nedokážu prilákať mladých ľudí na manuálne a rutinné pozície. Vidím to každý deň. Väčšina predavačov/predavačiek sú starší muži a ženy. Robia náročnú prácu a keďže je ich málo, pracujú ešte ťažšie. Podľa mňa je to nespravodlivé, že nechávame starších ľudí drieť, zatiaľ čo Pohodlná generácia si užíva výdobytky súčasnosti.

Priveľa vysokoškolákov

Počas vysokoškolského štúdia som si všimol nepríjemnú vec. Niektorí spolužiaci nemali abstraktné myslenie, ktoré poslucháč na univerzite potrebuje. Prečo sa trápili štúdiom? Aj keď sa zamestnajú v odbore, budú sa musieť donekonečna vzdelávať. Prečo sa na fakulty hlásia ľudia bez abstraktného myslenia, aj keď vedia, že je to pre nich utrpenie?

Okolie a spoločnosť vytvárajú nátlak na mladých ľudí. Keďže nemáme tradíciu líderstva, ľudia nechápu, že aj s manuálnym remeslom môže byť človek spokojný. Komunisti mali dve taktiky, ktorými vytvorili ilúziu. Trestali líderské osobnosti medzi ľuďmi. Preto máme málo lídrov-remeselníkov, ktorí by išli príkladom pre mladých. Druhá taktika bola, že manuálnu prácu využívali ako formu trestu. Kvôli tomu považujeme manuálnu prácu za podradnú činnosť. Je to choré a narušené.

Ilúzia dôležitosti

K prvej ilúzii z komunizmu sa pridala ďalšia. Mladí ľudia vyrastajú v nereálnych očakávaniach, že budú zarábať tisíc eur mesačne a že nepotrebujú disciplínu. Rodičovská výchova a školský systém učia pracovať za odmenu. Vačšinou sa jedná o okamžitú odmenu pre jednotlivca. Podľa mňa je to nezdravé. V reálnom živote sa odmena nedostaví okamžite. Ak sa aj dostaví, je to odmena pre celý tím, nie pre jednotlivca. Človek, ktorý očakáva okamžitú odmenu pre jednotlivca je dvojnásobne sklamaný.

Podľa mňa je celý koncept odmeny nesprávny. Človek by mal mať radosť z práce samotnej. Mal by byť súťaživý a prekonávať sám seba. Mal by mať radosť z výsledkov svojich kolegov. Mal by sa sústrediť na činnosť, nie na odmenu. Potom je ťažko manipulovateľný. Nikto ho nemôže skorumpovať, keďže odmena nie je na zozname priorít.

Zákazníci

Ak sa objaví mladý človek, ktorý prekoná predsudky spoločnosti a zamestná sa ako pokladník/predavač, narazí na ďalšiu prekážku. Ľudia sa k predavačom správajú ako k figurínam. To ho odradí od práce v potravinách. My zamestnanci robíme všetko možné, ale zákazníci nechápu, ako ich správanie ovplyvňuje chod prevádzky. Keďže Slováci pohŕdajú prácou pokladníka/predavača, mladí ľudia sa zľaknú a nájdu si iné miesto.

V konečnom dôsledku zrania sami seba. Predavačov je málo, vznikajú nedostatky a zákazníci sú nespokojní. Nechápu ten začarovaný kruh. Keby nepohŕdali našou prácou a nevychovávali svoje deti v nereálnych očakávaniach, mali by sme dostatok zamestnancov. Tovar by bol vyložený a nákupy vybavené. Seniori, ktorí musia drieť, by si zaslúžene oddýchli.

Odporúčam aj Downrange: Štyri roky za pokladňouDownrange III.: Digitálna demencia


Pre informácie kliknite na obrázok

2 thoughts on “Downrange IV.: Manuálna práca”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s