Downrange III.: Digitálna demencia

Anglické slovo downrange (čítaj “daun-rendž”) sa v hovorovej reči používa na pomenovanie nepohodlného miesta, kam človek nerád chodí. Také miesto som si vybral ako povolanie. Som pokladník v potravinách. Obsluhujem ľudí a plním ďalšie povinnosti predavača. Zákazníci nevedia, že píšem blogy o líderstve. Vyhovuje mi to. Pozorujem životné situácie v neprifarbenom stave. Teraz zverejňujem výsledky niekoľkoročného svedectva.

Platba kartou

Teoreticky by mala urýchliť vybavenie nákupu. Bohužiaľ si ľudia vytvorili zlozvyky a spôsobujú chaos. Zákazníci si neuvedomujú, že ak si prajú platiť kartou, musia to nahlas povedať.

Väčšina vytiahne kartu a ticho čaká. Ak chcem odhaliť zlodeja a chrániť majetok firmy, musím kontrolovať bezprostredné okolie, aj keď vybavujem nákup. Povedané narovinu – nemám čas sledovať zákaznikove ruky. To je moment, ktorý zlodeji využijú na kradnutie. Slováci sú pohodlní a svojou lenivosťou sabotujú našu prácu.

Bezkontaktná platba

Je zdroj ešte väčšieho chaosu. Ľudia si myslia, že “pípnutie” po priložení karty k terminálu znamená schválenie transakcie. Je to omyl. Po “pípnutí” nasleduje komunikácia terminálu a pokladne. Až keď pokladňa schváli platbu, je transakcia ukončená. Fakt, že na termináli svieti slovo “Schválené”, nič neznamená. Fakt, že zákazníkovi príde SMS správa o schválení, nič neznamená. Smerodajná informácia je, či fiškálna tlačiareň vytlačí doklad o zaplatení.

Aj keď terminál schváli platbu, pokladňa ju môže zamietnuť. Aj keď zákazníkovi príde SMS o schválení, pokladňa ju môže zamietnuť. V tomto prípade sa zákazníkovi vrátia peniaze naspäť na účet v priebehu pár sekúnd. Platbu je potrebné zopakovať, kým ju neschváli pokladňa.

Niektorí ľudia priložia kartu k terminálu, zoberú tovar a utekajú preč. Niekoľkokrát som musel sledovať zákazníka von z predajne a cez ulicu volať, že platba nie je schválená. Je komické, že dospelí ľudia nemajú desať sekúnd času, aby počkali na vytlačenie dokladu.

Telefonovanie a slúchadlá

Používanie telefónu pri platení je neslušné a nepraktické. Ako má predavač vedieť, či sa rozprávate sním alebo s osobou v telefonáte? Sledujem váš nákup, potenciálnych zlodejov v okolí a mojich kolegov, či nepotrebujú pomoc. Ak telefonujete pri platení, celé snaženie ide nazmar, lebo odhadujem, či hovoríte so mnou alebo s inu osobou.

Niektorí ľudia platia so slúchadlami a pustenou hudbou. Uznávajú iba jednosmernú komunikáciu. Oni hovoria, ja počúvam a nemám právo reagovať. Občas má predavač dôvod niečo povedať. Zákazník so slúchadlami nepočuje a nevníma. Chvíľu trvá, než si uvedomí, že by mal spolupracovať. Nákup sa spomaľuje, nervozita stúpa.

Digitálna demencia

Technológie by mali byť doplnok k samostatnému človeku. My Slováci ich vnímame inak. Sú pre nás dôvodom, aby sme rozmýšľali menej. Vzniká digitálna demencia. Čím lepšie sa máme, tým horšie sa správame. Ukazuje sa naše sedláctvo a infantilný despotizmus.

Odporúčam aj Downrange: Štyri roky za pokladňou a Downrange II.


Pre informácie kliknite na obrázok

One thought on “Downrange III.: Digitálna demencia”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s