Rosegold generation V.: Ako sa vyhovárajú

Prerastené deti, nesamostatní ľudia v produktívnom veku, vynechali vo vývoji dôležitú kapitolu. Spoliehajú sa, že sa na niekom priživia. Nechápu, že jedného dňa musia prebrať iniciatívu. 

Výhovorky

Nedokážu riešiť životné problémy. Ak vyžadujete zodpovedné správanie, vyhovárajú sa. Predstavme si, že takýto človek musí vyriešiť problém, ktorý sa týka výhradne jeho. Prerastené deti nemajú iniciatívu. Nastupujú výhovorky v troch štádiách:

  1. Prikyvovanie. Svoje okolie ujisťujú, že problém vyriešia v najkratšom termíne a definitívnym spôsobom. Je to dymová clona. Donekonečna prikyvujú a povedia hocičo, len aby konverzácia bola čo najkratšia. Jediný cieľ je ich vlastný pokoj.
  2. Odmlčanie sa. Problém stále existuje. Ak trváte na vyriešení, prerastené deti sa skrývajú. Odvracajú pohľad, zatvárajú dvere. Robia všetko, aby sa vám fyzicky vyhli.
  3. Obeť. Ak nečinnosť potrestáte, urobia zo seba obeť a z vás vinníka. Majú v rukách argument, že im bolo ublížené. Fakt, že je to následok ich neschopnosti, je na okraji.

Prerastené deti sa priživujú na iných ľuďoch. Na toto sa zamerajú, keď si uvedomia, že sú neschopní. Cieľ je, aby zodpovednosť prebral niekto iný. Držia okolie ako rukojemníkov s tichým odkazom – “Buď vyriešite môj problém za mňa, alebo budeme všetci trpieť”. Nakoniec sa niekto zľutuje a preberie iniciatívu. Neschopné prerastené deti si užívajú pohodlie. Zodpovední ľudia sú na roztrhanie, lebo riešia problémy na každom kroku.

Perfekcionizmus

O mladých ľuďoch sa hovorí, že sú perfekcionisti a škodí im to. Prerastené deti, ktoré vyrastali bez sociálnych alebo zdravotných prekážok, majú nereálny pohľad na perfekcionizmus. Ten sa opláca, ak stanovíme priority. Najvyššia priečka dostane najviac pozornosti. Čím nižšie na rebríčku priorít, tým viac treba z perfekcionizmu povoľovať.

Málo disciplíny

V relácii Supermama televízie JOJ na tému sexuálne zneužívanie (odkaz TU) odznel výrok, ktorý chcem komentovať. V čase 11.50 sa pani Názlerová pýta hosťa Dr. Kešického, či je medzi nami naozaj veľa pedofilov, keď je sexuálne zneužívanie detí rozsiahle. Dr. Kešický odpovedá: “Nemusí ísť o pedofila. Páchateľ môže byť aj nedisciplinovaný jedinec, ktorý mal príležitosť ublížiť, tak to urobil.”

Disciplína je v našej spoločnosti tabu. Skoro nikto ju nevyžaduje. S disciplínou prichádzajú výsledky, s výsledkami prichádza vnútorný kľud. Človek, ktorý nemá výsledky, sa musí vyvyšovať na úkor druhých a bezdôvodne útočí na slabších. Preto sme my Slováci narušená spoločnosť. Nedisciplinovaní patetickí ľudia pobehujú po svete, spôsobujú chaotické situácie a trápia okolie.

Usmievavá depresia

Nie je to odborný termín, ale v zahraničí sa o nej hovorí. Ja definujem usmievavú depresiu nasledovne. Keďže prerastené deti sa spoliehajú na výpomoc, nedokážu viesť závažné rozhovory. Vo vypätej situácii nevedia narábať s vlastnými emóciami ani prijať emócie a reakcie druhej strany. Vyhýbajú sa dôležitým témam a donekonečna chodia okolo horúcej kaše. Snažia sa poukázať na problém nepriamo, čo nefunguje vždy. Inokedy musia mať pri sebe silnejšiu autoritu, akúsi náhradu rodiča.

Usmievavá depresia sa prejavuje ako nacvičený úsmev v situácii, keď človek potrebuje diskutovať vážnu vec, ale nemá iniciatívu a sebakontrolu, aby začal.

Nekonečné výhovorky, neuvážený perfekcionizmus, nedostatok disciplíny ani usmievavá depresia nepatria k životu. Cesta von z chaosu existuje, ak sa namiesto priživovania zameráme na disciplínu a užitočnosť.

K téme prerastených detí odporúčam aj Rosegold generation – koncert nepripravenostiRosegold generation II.: Prerastené detiRosegold generation III.: Prípadová štúdiaRosegold generation IV: Shellshock.


Pre informácie kliknite na obrázok

One thought on “Rosegold generation V.: Ako sa vyhovárajú”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s