Rosegold generation II.: Prerastené deti

Po oslobodení koncentračných táborov sa diali zvláštne veci. Niektorí väzňi sa vrhli na mäsové konzervy a ich telá skolabovali. Neboli pripravení na takúto dávku. Naša krajina bola desaťročia okupovaná komunistickou mafiou. Náhle prišla zmena a spoločnosť nebola pripravená na silnú dávku slobody a materiálnej pestrosti. Tak ako telo väzňa, rodičia nezvládli nápor a výchova mladých ľudí skolabovala.

Úbožiaci v produktívnom veku

Hovorím výhradne o mojich rovesníkoch a výhradne o chlapoch. Sú  v produktívnom veku, zarábajú peniaze a platia účty. Ale niečo v ich hlavách nie je v poriadku. Určite ich máte v rodine alebo zamestnaní. Vyznačujú sa troma znakmi:

  1. Nedodržujú pravidlá. Chýba im disciplína. Hľadajú skratkovitosť a myslia si, že môžu všetko. Dodržiavanie pravidiel považujú za urážku vlastného ega. Sú nepoctiví a netrpezliví. Okolie sa im musí donekonečna prispôsobovať. Sú nedôslední, ostatní musia po nich doslova prerábať ich polovičnú prácu. Vlastné pohodlie je ich jediná životná vízia.
  2. Poučujú o veciach, ktorým nerozumejú. Možno sa vám stalo, že vám takáto osoba odrazu vysvetľuje, čo by ste mali robiť a aký človek by ste mali byť. Pritom on sám nemá v poriadku svoj život. Prerastené deti nemajú na srdci vaše dobro. Hľadajú úľavu a povznesenie v skutočnosti, že oni vysvetľujú a vy počúvate. Aj keď sú oveľa menej skúsení v danej oblasti alebo ich vlastný život sa im rozpadá pod rukami. Proste si obľúbili vlastný hlas.
  3. Nevedia pracovať pod tlakom. Všetko na nich doľahne v krízovej situácii. Nedokážu rozmýšľať v strese. Neznášajú neistotu. Nedokážu byť nápomocní pre druhých a sami nedokážu požiadať o pomoc. Nechápu, že dobro tímu (či už pracovného alebo rodiny) je dôležitejšie, ako dobro jednotlivca. Nekontrolujú emócie, robia rozhodnutia na základe povrchných emočných poryvov. Keď sú postavení pred chladnú skutočnosť, že im chýbajú skúsenosti a výsledky, skĺznu k manipulácii a podrazom.

Tajtrlíci v oblekoch

Prerastení tajtrlíci berú život ako lunapark. Chodia od atrakcie k atrakcii, bez najmenšieho pocitu zodpovednosti. Nechápu, že každá atrakcia si vyžaduje elektrinu, údržbu a prácu. To však prenechajú na niekoho iného. Príslovie Bez práce niesú koláče premenili na Najprv tortu, potom koláče. Hneď sa vrhnú na najväčie benefity. Hľadajú okamžité uspokojenie.

Ak stretnú poctivého človeka, ktorý napreduje, cítia sa ukrátení. Priživujú sa na výsledkoch, vyhýbajú sa manuálnej alebo rutinnej práci. Empatia je na bode mrazu. Iných ľudí buď objektivizujú, alebo naopak ignorujú. Správajú sa k vám ako k figurínam. Máte poslúžiť ich sebeckému účelu a to, že ste človek s názorom, je pre nich vedľajšie.

Neužitoční zmätkovia

Opakujem, jedná sa o chlapov v produktívnom veku. Mali by byť užitoční pre svoje okolie a mali by v samotnej užitočnosti nájsť odmenu. Bohužiaľ, nevedia to. Na druhej strane, majú bohaté sociálne vzťahy. V kolektíve prevezmú rolu vtipálka a zabávača. Ako priatelia a kamoši sú obľúbení. Škoda, že tieto vzťahy zneužívajú. Nevedia sa uskromniť a naopak, citové vydieranie je ich veľká zbraň. Ľudia v okolí sa hanbia na to upozorniť. V čase, keď sa negatívne veci vyplavia na povrch, sú zmätkovia votretí do priazne a svoje kamarátenie používajú ako výmenný artikel.

Bezvýznamní despoti

Bonusový znak, ktorým sa prerastené deti odlišujú. je ich reč. Používajú zdrobneniny aj keď netreba. Napríklad v rozhovore s neznámymi ľuďmi. Slovná zásoba je síce nehmotná vec, ale celkom spoľahlivý ukazovateľ myšlienkových pochodov. Neraz som zažil, ako dospelý chlap v obleku vošiel do potravín a pýtal si “syrík a pečivko”. Akoby mal hlavu naloženú v akváriu, kde sa komunikuje iba zdrobneninami.

Takýto despoti by mali byť spoľahliví a užitoční jednotlivci. Bohužiaľ,  pracovné alebo rodinné okolie sa na nich nevie spoľahnúť, lebo sú nesamostatní a leniví. Je mi to ľúto.

K téme prerastených detí odporúčam aj Rosegold generation – koncert nepripravenosti.


Pre informácie kliknite na obrázok

5 thoughts on “Rosegold generation II.: Prerastené deti”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s