Signálne sústavy

Ruský vedec I. P. Pavlov opísal druhú signálnu sústavu ako spôsob komunikácie. Je to ľudská reč a v evolúcii nám dala existenčnú výhodu. V tomto článku používam pojem “signálna sústava”, ale trocha ináč ako pán Pavlov. Nehovorím o signálnych sústavách ako spôsoboch komunikácie, ale ako spôsoboch rozhodovania ovplyvnených neistotou.

Prvá signálna sústava

Predstavte si, že kráčate lesom a narazíte na tmavú roklinu. Je to pochmúrne miesto, svetlo tam sotva preniká a počujete neznáme zvuky. Prvá signálna sústava vám napovie, že je to nebezpečné miesto, takže sa mu oblúkom vyhnete. V mysli si hovoríte, že ste urobili dobre. 

Alebo kráčate po ulici a pred vami je skupinka podozrivých vagabundov. Vyzerajú podnapití, nafetovaní a zazerajú. Prvá signálna sústava hovorí, že môže nastať nepríjemná situácia. Radšej odbočíte. Opäť ste spokojní, ako ste to zvládli.

Druhá signálna sústava

Okey, ale realita nie je vždy ako vyzerá. Prichádzate k tmavej rokline, k nebezpečnému miestu. Ale čo ak nie ste turista. Nedaľeko rokliny máte tábor a plánujete sa tu zdržiavať. Druhá signálna sústava vás upozorní, že možno je to neprívetivé miesto, ale z dlhodobého pohľadu je prínosné ho preskúmať. Možno tam nájdete materiál na oheň alebo iný použiteľný zdroj.

Znova ste pred skupinkou podozrivých osôb. Ale čo ak ste sa prisťahovali do tejto štvrte. Druhá signálna sústava vás presvedčí, že by bolo dobré zoznámiť sa. Možno sú to miestni štamgasti, trocha zanedbaného vzhľadu, ale poznajú okolie a poskytnú cenné informácie. 

Druhá signálna sústava vás neodmení uspokojivým pocitom. Do vášho rozhodovania vstúpi nekompromisné vedomie, že ste omylný človek. Predtým, než sa rozhodnete, musíte rátať s možnosťou, že to, na čo sa pozeráte, si vysvetľujete nesprávne. Je to uzemňujúci a nepríjemný pocit, preto si vyžaduje tréning. 


Tretia signálna sústava

Vytrénovať sa na jej používanie si vyžaduje čas. Tretia signálna sústava pomôže predpokladať rozhodnutia iných ľudí v dôležitých situáciách. Musíte vnímať veci a udalosti nadosobne, vo veľkom merítku. Napríklad vidíte vo výklade obchodu nový smartfón. Prvá signálna sústava je spokojná – smartfón má pekný dizajn, jasný displej, všetko je dokonalé. Druhá signálna sústava varuje – nový smartfón nepotrebujete k životu, o dva roky bude na trhu krajší model, jeho kúpa vám nijako neuľahčí život ani prácu.

Tretia signálna sústava nepozná zľutovanie. Samozrejme, že výrobca navrhol neodolateľný smartfón. Potrebuje tržby a musí ho predať za každú cenu. Samozrejme, že reklamy a plagáty visia na každom kroku. Je to boj o zákazníka. Samozrejme, že predavač je milý a okamžite vás obslúži. Je to jeho práca. Keby to nerobil, dostane výpoveď.

Precitnutie, že vás ľudia vnímajú ako kvapku v mori, ako súčasť ich šatistiky, nie je nič uspokojivé. Je to presný opak prvej signálnej sústavy. Preto sa od nej mnoho ľudí neposúva ďalej. Sú závislí na vlastnom pocite spokojnosti a nadradenosti. 

Vidíme Mariána Močnera v putách a predstavujeme si, ako trpí. Ale to nestačí. Skutočné zlo sú temní a slizkí oligarchovia, pôsobiaci ako šedá eminencia. Ich mená sotva uvidíte v médiách alebo na oficiálnych dokumentoch.

Predhodili verejnosti Močnera s nádejou, že to bude stačiť. Je to útok na prvú signálnu sústavu. Áno, špinavý mafián je vo väzení. Ale čo povie druhá signálna sústava? Že parazitov musí byť na Slovensku veľmi veľa. Jeden Močner nestačí. Čo povie tretia signálna sústava? Samozrejme, že obetovali jedného z vlastných radov. Zákernosť a zrada sú ich pracovné metódy. 

Bol by som rád, keby sa to dalo vyriešiť jedným úbohým primitívom za mrežami. Bohužiaľ, boj proti primitivizmu si vyžaduje čas a neustálu aktivitu. Aj keď sme bežní občania, môžeme urobiť veľkú vec. Zbavme sa vplyvu prvej signálnej sústavy na naše rozhodovanie. 


Pre informácie kliknite na obrázok

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s