Pretvárka 2018

Slováci sú nešťastní, lebo sa pretvarujú. Prispôsobujú si realitu, zatvárajú oči pred problémami. Štyridsať rokov nás okupovali komunisti. Násilím si vydobili a udržiavali autoritu. Húževnato vytvárali a živili pretvárku v spoločnosti.

Večná maska

Prekliatie je tak veľké, že ho považujeme za samozrejmé. Snažíme sa byť za dobre s každým a nezvládame ťažké rozhovory. Sme hákliví sami na seba, pozitívne aj negatívne udalosti berieme príliš osobne. Keď stojíme na križovatke, zvolíme menej náročnú cestu s vidinou krátkodobého benefitu.

Niektorí z nás hovoria jednu vec, ale myslia si niečo iné. Je to pohodlné. Nemusia argumentovať, analyzovať ani stáť osamote proti presile. Robia všetko preto, aby boli súčastou väčšiny. Takto prežijú celý deň, celý týždeň a celý život. Stali sa z nich ľudia bez názoru, s večnou maskou, chodiace automaty na poklonkovanie.

Niečo za niečo

Ľudia bez názoru sú obľúbení. Dostanú sa do priazne, pretože sa usmievajú a súhlasia. Lenže tento súhlas je vykalkulovaný a nacvičený. Ich chápanie sveta je transakčné – niečo za niečo. Pozorujú okolie a vyčíhajú šikovného alebo rešpektovaného človeka. Za každú cenu sa spriatelia a parazitujú. Neustále sa vnucujú a ich cieľ nie je vzájomný rešpekt, ale manipulácia.

Manipulatívni ľudia sa počas rokov navnucovali na rozhodovacie miesta v tejto krajine. Nemajú profesionálne skúsenosti, iba manipulatívne praktiky. Preto sa stretávame s amatérizmom a laxným prístupom vo firmách a inštitúciách. Ako je možné, že neefektívny prístup ešte nevyhasol? Líder okolo seba zhromažďuje rovnakých ľudí, aký je on sám. Poklonkovač sa obklopuje novými poklonkovačmi. Pätolízačstvo sa v hierarchii šíri.

Solidarita lenivých

Ak do pätolízačstkej hierarchie vstúpi poctivý človek, nastane solidarita lenivých (odvodil som od pojmu solidarita neschopných, ktorý prvý krát použil profesor Ladislav Kováč). Poctivé výsledky nepriamo poukazujú na amatérizmus, lebo odrazu stoja vedľa seba. Pohodlní ľudia chcú zmazať rozdiel. Vyrábajú intrigy a prekážky. Poctivého človeka označia za nepriateľa, proti ktorému sa spoja. Poznáme verejné príklady, ktoré takto prebiehali. Jednotlivec, ktorý symbolizoval zmenu, radšej zvolil odchod.

Odlíšiť manipulátora a poctivého človeka sa zrejme nedá na prvý pohľad. Najlepšia možnosť je počkať na krízové chvíle. Charakter sa prejavuje pod tlakom. Manipulátor nevie vydržať stres a nepohodlie. Spolieha sa, že ťažké situácie vyrieši niekto iný. Odíde do úkrytu a vylezie až keď je po boji.

Podľa mňa je dôležité odmietnuť pretvárku. Ak sa neprinútime my, budú musieť naše deti. Čím dlhšie to odkladáme, tým viac to bude bolieť.


Pre informácie kliknite na obrázok

One thought on “Pretvárka 2018”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s