Líderské lekcie Patrika Vrbovského

Obdivujem Rytmusa. Jeho kariérne rozhodnutia, dlhodobú víziu aj dôraz na disciplínu považujem za znaky inteligentného človeka. V článku Krstný otec marketingu z roku 2017 som opísal jeho marketingové úspechy. V nasledujúcom texte ponúkam ďalšie inšpirujúce stratégie zo života ikonického umelca.

Tempo

Od roku 2004 vydalo viacero repových zoskupení svoje prvé oficiálne albumy. Dôležité je, že iba minimum reperov sa okamžite dali aj na sólovú dráhu. Boli to Rytmus, Miki Mora a Čistychov. Nahrávať nosič sám za seba je ťažšie ako s celou skupinou. Predstavte si, že pozornosť je zameraná iba na Vás. Tvorbu v štúdiu, následné živé vystúpenia aj propagačné aktivity nosíte na svojich pleciach. Prvá Rytmusova lekcia prišla v roku 2006 – netreba vyčkávať, ale pustiť sa do vlastného projektu s plnou energiou.

Najväčšie hymny vytvoriť bez asistencie

Vymenujte najznámejšie Rytmusove hity. Majú spoločnú jednu vec – vytvoril ich sám. Nespoliehal sa na spoluprácu s populárnejším interpretom. Mám pocit, že dnes funguje “Kultúra Zastrešenia”. Nové talenty sa snažia preraziť pod ochranou silnejšej autority. Máloktorý Slovák založí vlastnú firmu. Radšej pracuje pre nadnárodnú korporáciu, kde ľahko skryje svoje nedostatky, aby na nich nemusel myslieť. Rytmus vyhodil tento prístup von oknom.

Disciplína

Nepoznám repera, ktorý s televíznou kamerou pracuje lepšie ako Rytmus. Táto časť jeho práce je asi najmenej podstatná, ale najviac viditeľná. Vždy sa pozerá a artikuluje do kamery, či už pri rozhovore alebo vystúpení. Verím, že zo začiatku kariéry to bol neprirodzený pocit. Ľudia sú zvyknutí pozerať na tváre iných ľudí a nie do tajomného objektívu, ktorý nedáva spätnú väzbu. Je to najviditeľnejší prejav Rytmusovej fenomenálnej disciplíny.

Zvyšovať efektivitu

V televíznom programe Sladký život poznamenal: “Po štyridsiadke by som chcel spustiť taký biznismodel, aby som nemusel veľa pracovať”. Každá práca má rutinné činnosti, z ktorých človek postupne vyrastie. V prípade repera to môže byť pamätanie desiatok textov, dlhé cesty na vystúpenia, výroba videoklipov a ďalšie otravné situácie. Možno aj preto vydal projekty Eternal a Priepasť. V týchto krátkych filmoch obsadil Rytmus sám seba do hlavnej hereckej úlohy. Ak by sa mu podarilo nájsť si miesto vo filmovom biznise, bolo by to v súlade s filozofiou efektivity. Jedným ťahom (napr. hereckou úlohou vo filme) by zasiahol veľké publikum a zároveň by eliminoval otravné situácie.

Vychovať hitmakerov

Každý úspech sa dá spochybniť. Ale keď úspešný človek začne vychovávať nových tvorcov hitov, tak si svoju pozíciu zaslúži. Presne o to sa snaží Rytmus v projekte Pozor Records. Mentoruje mladé talenty pre súčasnú generáciu. Možno mu neprinesie závratný zárobok, ale určite ho vyzdvihuje ako lídra a producenta. Za Rytmusovho prvého žiaka môžeme považovať už jeho dlhoročného kolegu Ega. Momentálne absolvoval úspešné obdobie so sólovým albumom a koncertným turné, takže aj to je dôkaz Rytmusovho líderstva.

Odopierať krátkodobé víťazstvá

Existuje pár slovenských umelcov, ktorí s veľkými očami odišli tvoriť do zahraničia, ale úspech sa nedostavil. Rytmus pred pár rokmi prezradil, že mal ponuku od zahraničného producenta, ktorú odmietol. Pred historickým koncertom s orchestrom v decembri 2017 Rytmus priznal, že tento nápad mal už dávno. Musel však počkať na tím schopných ľudí a nechcel sa ponáhľať. Schopnosť odložiť zdanlivo dobrý nápad na neskôr sa zo všetkých vlastností buduje asi najťažšie. Predstavte si, že máte talent a finančné prostriedky. A predsa odmietnete vynikajúci nápad? To je Rytmusov prístup. Ak to nebude dokonale prepracované, nejde do toho. Máme sa čo učiť. Moja generácia (mám 29 rokov) je posadnutá okamžitým úspechom, okamžitou spätnou väzbou, okamžitou pochvalou. Urobíme všetko možné pre pätnásť minút slávy. Nie je to dobrá výchova. Dôkladné štúdium Rytmusovej kariéry odhaľuje, že práve opak je kľúčom k šťastiu.


Pre informácie kliknite na obrázok

One thought on “Líderské lekcie Patrika Vrbovského”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s