Princíp zenového kruhu

Zenový kruh Enso je jednoduchý symbol plný pozitívnej energie. Vyžaruje z neho sila, ale aj nekomfliktnosť a nezaujatosť. Enso má varianty, ktoré by sme mohli v rýchlosti rozdeliť na Uzavreté, Otvorené, Prerušené a Neprerušené. V tomto blogu ma zaujíma Enso, ktorý je prerušený. Približne v druhej tretine kruhu vidíme nedostatok farby. Prečo ho autor namaľoval týmto spôsobom? Je to príbeh, ktorý sa opakuje na rôznych miestach a v rôznych obdobiach. 

 

Začiatok kruhu má tmavý a hrubý bod. Štetec sa prvýkrát dotkol plátna, je statický a čaká na činnosť ruky. Potom je tmavá čiara, ruka sa hýbe dopredu. V druhej tretine dochádza farba a čiara sa stráca. Autor neprestáva, maľuje ďalej akoby sa nič nedialo. Kruh Enso dokonca obsahuje krátky úsek, kde je takmer úplne prerušený. Ani v tomto bode autor nepanikári a pokračuje. Pootočí štetec, nájde farbu, ktorú ešte nevyužil a kruh má znova plnú čiaru. Výsledok pôsobí dojmom jednoliatej akcie bez náznaku stresu.

Pravdu zenového kruhu som začal chápať počas výcviku japonského šermu Kendó. Jednou z tréningových metód je séria bojových scenárov. Nazývajú sa Kata (celý názov Nihon Kendó Kata). Kroky sú dopredu známe a každý scenár sa cvičí vo dvojici. Svoje tempo, vzdialenosť a načasovanie musíte prispôsobiť partnerovi a tým sú Kata zaujímavé. Jedného dňa nám Učiteľ povedal: “Keď sa pomýlite, urobíte nesprávny krok, nezastavujte sa. Nedajte to vedieť ani na výraze tváre. Pokračujte plynule ďalej, akokoľvek viete. Ešte vás čakajú tisíce hodín tréningu, než urobíte všetko bezchybne.” Vtedy sa mi v hlave rozsvietilo. Kruh Enso hovorí to isté – autor sa dostal do stresujúceho bodu, ale aj tak sa nezastavil.

Prvého mája 2011 bol v meste Abbottabad zastrelený Usáma bin Ládin. Tento príbeh ma fascinuje, použijem ho ako príklad. Operáciu uskutočňovala špeciálna jednotka amerického námorníctva. Pre každého člena tímu to bol vrchol kariéry a najdôležitejšia vec na svete. A vtedy jedna z dvoch helikoptér havarovala tesne pred cieľom. Stresujúci bod hneď na začiatku. Vojaci vystúpili z vraku, ale nevolali základňu pre inštrukcie ani nezalamovali rukami nad osudom. Pokračovali plynule ďalej, akokoľvek vedeli. Presne to sa snažil vysvetliť náš Učiteľ, presne to chcel vyjadriť autor kruhu Enso – akokoľvek dôležitá situácia, akokoľvek demotivujúca chyba, nezastavuj sa.

 
Počas tréningu Kendó som musel prekonať aj zmenu perspektívy. Učiteľ zdôrazňuje: “Dajte na prvé miesto vášho sparing partnera namiesto seba. Nezaoberajte sa sebou, myslite na druhých.” Odrazu bolo všetko ľahšie. Pochopil som, že som neprišiel do tejto miestnosti kvôli sebe. Prišiel som, aby som bol súčasťou dobrého tréningu pre všetkých. To, či sa naplnia moje predstavy o dobrom trénigu, je iba vedľajší produkt. Lekcia kruhu Enso pokračuje – nezastavuj sa, lebo to nie je o Tebe. Je jedno či si prezident alebo vrátnik, stále si súčasťou tímu.
 

Slovensko je sebastredná krajina. Vďaka tomu tu fungujú paraziti typu Bašternák alebo Kočner. Nemusia platiť pokuty za dopravné priestupky. Môžu sa vyhrážať komukoľvek a kdekoľvek. Lenže podmienky pre parazitov sme vytvorili sami. Spoliehajú sa na to, že sklopíme oči a budeme ticho. Zoberme im to. Buďme aktívni a nezastavujme sa. Skončime so sebastrednosťou. Obetujme individuálne pohodlie pre dobro celku.


Pre informácie kliknite na obrázok

One thought on “Princíp zenového kruhu”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s